2013-12-20 09:56:32

نامه 5

نامه هایی به جان یا جِین
فراخوان مسابقه (نامه) نوشتن خلّاق

قرار است نامه ای بنویسید به دوستی به نام «جان»یا «جین». ما نمی دانیم او کیست و کجاست ولی شما می دانید؛ شما به عنوان نویسنده ی نامه ، او را از خیلی سال پیش می شناسید؛ اما مدت ها از او بی خبر بوده اید تا او را در فیس بوک پیدا کردید...
ادامه...
(جان مرد و جین زن است و انتخاب مخاطب نامه با شماست؛این توضیحات مربوط به توضیح شرایط جان یا جین است برای اینکه شناختی در شما بوجود بیاید،بدانید جان کیست و کجاست؛ ارجاع دادن به این توضیحات و استفاده از این شرایط در نامه اختیاری است)
جان یا جین در یک روزنامه مهم آمریکایی کار می کند. البته خبرنگار و نویسنده نیست؛ در بخش صفحه آرایی و گرافیک مشغول است. همه مطالب روزنامه از زیر دستش می گذرد،به خاطر آشنایی با شما شاید روی مسائل مربوط به ایران کمی بیشتر دقت کند ولی واقعاً وقت خواندن همه مطالب را ندارد. او بی صبرانه منتظر شروع تطعیلات است و مثل همیشه نزدیک سال نو از طرف دوستانش آرزوهایی دریافت می کند، امسال شما هم می خواهید برای او نامه ای بنویسید و به رسم خودشان به او سال نو را تبریک بگویید و آرزویی برایش بفرستید.
خانواده جان یا جین را ندیده اید اما در نامه های قبلی او از خانواده اش برای شما گفته. مثلا مادرش که خیلی دوست دارد ایران را ببیند اما فرصتش پیش نیامده یا شاید کمی می ترسد،از ایران چیزهای زیادی نمی داند جز داستان هایی که همسایه قبلیشان که از ایرانیان مهاجر پیش از انقلاب بود برایش تعریف کرده؛ گرچه چیزهایی در مورد گفتگوی تمدن ها خوانده اما جز چند برنامه از شبکه های لس آنجلسی و یک بار اتفاقی کنسرت شجریان هیچ صدای دیگری از ایران نشنیده است.
پدر جان یا جین در مورد ایران هیچ نمی داند، و البته برایش خیلی هم مهم نیست بداند. او یکی از تهیه کنندگان سریال فرندز بوده است.نمی داند این سریال در ایران چقدر طرفدار داشته هر چند حتی نمی داند ایران کجاست،یک بار توی برنامه ای تلوزیونی اسمش را شنیده بود وگمان می کند همان عراق است یا جایی شبیه به آن.
عموی جان یک سناتور جمهوری خواه است؛ آخرین بار که از او برای شما نوشت بعد از جلسه ای بود در مجلس که موجب شد تحریم ها بر ایران بیشتر شود ؛عموی جان دارد مدارکش را آماده می کند برای جلسه ای که در پیش است . از او چیز بیشتری نمی دانید.
خواهر کوچک جان سرطان کبد داشته و شما این را می دانید چون دختر خاله شما هم همین بیماری را داشت و همان موقع از جان خواسته بودید برایتان داروی نگزاوار بفرستد چون در ایران نایاب بود ولی خب دیگر دیر شده بود . اما حالا حالش بهتر شده و به مدرسه می رود و قصد دارد وکیل یا پزشک شود. خواهر جان.
برادر جان سرباز ارتش آمریکا بوده ؛ حالا به کشورش برگشته است.
شما این نامه را تا 25 دسامبر روزکریسمس باید برای جان فرستاده باشید ( 3 دیماه)
این نامه قرار است فقط بین 50 تا 500 کلمه باشد. و جمله پایانی یک آرزوست. آرزویی برای جان. برای خودتان. برای هر دو. برای همه مردم جهان. نامه همراه با یک عکس باید باشد . شبیه به کارت پستال . عکس می تواند عکس خودتان یا خانواده تان، یا تصویری از شهر یا هر چیزی دیگری باشد که دوست دارید برای دوستتان از کشورتان بفرستید. (اگر عکس از عکاس دیگری است،لطفاً نام عکاس ذکر شود). سایز عکس مهم نیست اما رزولوشن تصویر حتماً بالاتر از 150 باشد.(اندازه عکس مناسب: 660*1280 پیکسل)
بهترین نامه ها به دو صورت
1- توسط هیئت داوران («لیلا ارجمند» نمایشنامه نویس و استاد ادبیات دراماتیک دانشگاه تهران و هنر ؛«آیدا مرادی آهنی» نویسنده و منتقد؛ «امید بلاغتی» ،نویسنده و منتقد ؛ « نیما دهقانی» نویسنده و کارگردان) – 25 نامه
2- تعداد لایک های خوانندگان در فیس بوک - 25 نامه
انتخاب خواهد شد و 50 نامه برتر به عنوان جایزه در کتابی با همین عنوان چاپ و منتشر خواهد شد. عکس ها و آرزوها و نامه ها به صد و شصت هزار مشترک خبرنامه « بریم» ایمیل خواهد شد ؛ و نیز با هدف صلح و انتقال صدای مردم ایران اخبار و گزارش این مجموعهو ترجمه انگلیسی نامه ها به روزنامه ها،خبرگزاری ها و نمایندگان کشورهای مختلف از جمله مجلس امریکا نیز ارسال خواهد شد.
ملاک انتخاب بهترین نامه ها
1- از سوی هیئت داوران: کیفیت نامه با توجه به داستان پیش فرض؛ خلاقیت در نوشتن، روان بودن متن، تناسب عکس و متن نامه و آرزو
(استفاده از همه اطلاعات الزامی نیست)
2- از سوی خوانندگان: کمیت پسندیده شدن از طرف خوانندگان
خواهد بود.
گروه «بریم» و «نتفرمنس» به صورت مستقل و تنها با هدف «صلح» و «خلاقیت» برگزار کننده این مسابقه هستند و به نشانه قدردانی از مشارکت شما یک نسخه از کتاب پس از چاپ برای نویسنده های برگزیده پست خواهند کرد.

شیوه شرکت در مسابقه:
نامه و عکس را بسیار ساده در پستی روی دیوار صفحه "نامه ها" پست کنید:

https://www.facebook.com/pages/Letters/180974462110664?skip_nax_wizard=true

در این وبسایت مجموعه نامه ها را ببینید:
http://letters.netformance.org/janejohn
برای شرکت در بخش «به انتخاب خوانندگان» و شیر کردن و معرفی به دوستانتان از لینکی که در وبسایت یا روی صفحه فیس بوک برای نامه شما تعریف شده؛استفاده کنید. میزان لایک ها روی سایت نیز نمایش داده می شود.

Copyright Netformance 2013. All rights reserved.